Dani kruha i zahvalnosti

23.10.2018. by

Dane kruha i zahvalnosti Srednja škola Ludbreg obilježila je prigodnom izložbom u školskom hodniku gdje su se mogli razgledati raznovrsni plodovi zemlje koje su u školskom vrtu tijekom cijele godine uzgajali naši vrijedni pomoćni vrtlari i kruh koji su na praktičnoj nastavi ispekli pomoćni kuhari i pekari. Školska zadruga „Zdenček“ zaslužna je za organizaciju ove svečanosti, a pridonijeli su i učenici na hrvatskom jeziku sagledavši ovogodišnju temu – krumpir – sa svih strana i tiskavši brošuru „Sva lica krumpira“.

U subotu 20. listopada 2018. održana je Županijska smotra „Dani kruha – dani zahvalnosti za plodove zemlje“ na kojoj se predstavilo 36 osnovnih i srednjih škola Varaždinske županije, među kojima i Srednja škola Ludbreg. Organizator smotre bila je Varaždinska županija u suradnji s Varaždinskom biskupijom, dok je domaćin bila Srednja škola „Arboretum Opeka“ Marčan.  Smotra je počela formiranjem povorke učenika koji su, noseći darove na blagoslov, s Franjevačkog trga krenuli u katedralu kako bi sudjelovali na svetoj misi zahvalnici. Program je nastavljen na Franjevačkom trgu gdje su svi posjetitelji mogli razgledati i kušati blagodati zemlje i osvjedočiti se kako zahvalnost jest i treba biti temeljni osjećaj na kojem se gradi kultura.

Izložbeni prostor Srednje škole Ludbreg krasili su marljivo izrađeni pekarski i slastičarski proizvodi obogaćeni maštovitim dekoracijama sa školskog vrta, a svi proizvodi izrađeni su u školskoj radionici praktične nastave. Školu su predstavljale učenice ekonomskog usmjerenja Sara Grgec i Nicol Sinković.

Na smotri su se vrednovala postignuća škola na osnovi kreativnosti i originalnosti proizvoda i predmeta, estetske vrijednosti izložbenog prostora, pridonošenja originalnosti područja iz kojeg škola dolazi, doprinosa o važnosti očuvanja tradicije, povijesne i kulturne baštine našeg kraja. Pobjednik je ovogodišnje smotre Osnovna škola Vinica koja će sljedeće godine biti domaćin.

Srednja škola Ludbreg proglašena je domaćinom Županijske smotre učeničkih zadruga 2019. godine.