Praktikum prodavaonice

19.12.2018. by

Početkom školske godine 2018./2019. u sklopu Srednje škole Ludbreg zaživio je trgovački praktikum,  kao jedan od osnovnih materijalnih uvjeta za stjecanje zvanja prodavač prema modelu dualnog obrazovanja.

Opremu za praktikum donirao je Konzum – trgovačku klupu, police, mjerni uređaj, blagajnu, informatičku opremu. Različitu vrstu robe sa i bez ambalaže skupljali su sami učenici pa je i svaki od njih jednim dijelom sudjelovao u opremanju istog.

Jedan dio praktikuma uređen je kao učionica, sa školskim klupama, pločom,  računalom i projektorom. Kako se nastava obrazovnog programa prodavač uglavnom odvija u praktikumu, učenici na taj način teoriju odmah mogu povezati s praksom.

Trgovački praktikum omogućuje svakom učeniku razumijevanje osnovnih koraka rada u prodavaonici, stjecanje kompetencija za samostalno pakiranje, aranžiranje i estetsko oblikovanje kupljenog proizvoda, grupiranje i izlaganje robe temeljem planograma, naplaćivanje robe te stjecanje računskih i informatičkih znanja i kompetencija neophodnih za rad u trgovini na malo. Učenici se također usmjeravaju na upoznavanje radnog okruženja, urednost prodavača i čistoću prodajnog prostora, alata i opreme za rad te na primjenu odgovarajućih procedura rada prije dolaska prvih kupaca te nakon odlaska posljednjeg kupca. Učenici samostalno kontroliraju robu u prodavaonici, prate kvalitetu i zdravstveno-higijensku ispravnost proizvoda.

Nastavni sadržaji odrađeni u praktikumu potiču učenika na razvijanje vještina samostalnog rada, inicijative, odgovornosti i timskog rada kao i stjecanje praktičnog znanja na području trgovine i maloprodaje vezano uz teorijske temelje te time omogućuju učeniku da se razvije u samoinicijativnog, odgovornog i kulturnog prodavača.