Školska natjecanja u sektoru strojarstva

29.01.2018. by

U organizaciji Ministarstva obrazovanja znanosti i sporta, Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih u petak 26.01.2018 u našoj školi održano je školsko natjecanje u sektoru strojarstva. Kategorije u kojima su se naši učenici natjecali su:
  1. Tokar i srodna zanimanja iz područja obrade i montaže
  2. Dizajniranje računalom CATIA
  3. CNC tehnike tokarenja
U kategoriji Tokar i srodna zanimanja iz područja obrade i montaže sudjelovali su učenici 2.d i 3.d razreda (CNC operateri), 2.b (Tokar – JMO) i 3.b (Tokar – JMO).  Karlo Keretić, Roberto Foder, Dejan Benčić, Filip Kos, Sven Glavak, Antonio Juras, Danijel Detelj i Adam Jagić, Marko Stepan. imali su u svojoj kategoriji pismeni dio natjecanja, (pitanja i zadaci iz područja tokarenja) te praktični dio (tokarenje osovine na stroju). Najbolji na tom natjecanju je bio Karlo Keretić (3.d) koji se prema rezultatu plasirao na državno natjecanje a koje se održava u Industrijsko-obrtničkoj školi Nova Gradiška datuma 26. i 27. travnja 2018.
U kategoriji Dizajniranje računalom CATIA sudjelovali su učenici  3.d razreda (CNC operateri). Zadaci su bili zahtjevni a radilo se o tome da su prema postojećem nacrtu učenici trebali izraditi model složenog zupčanika sa kosim zubima, te model još jednog zupčanika sa unutarnjim i vanjskim ozubljenjima. Dva zadatka koji su zahtijevali preciznost i točnost u crtanju, dobro čitanje nacrta (zadatka) te  znanje samog programa – vještinu crtanja uz pomoć programa CATIA na računalu. Učenici: Darko Hrastić, Nikola Špoljarić, Vilim Stančin te učenica Gloria Paska ostvarili su vrlo dobar rezultat. Učenici Darko Hrastić (3.d) i Vilim Stančin (3.d) plasirali su se na međužupanijsko natjecanje koje se održava 23. veljače 2017.
U kategoriji CNC tehnike tokarenja natjecao se Dean Copan (3.d). Zadatak je bio napraviti operacijski list, plan alata, plan stezanja, plan rezanja i CNC program. Učenik se plasirao se na međužupanijsko natjecanje u kategoriji CNC tehnike glodanja koje se održava 23. veljače 2017.
Ovo je lijep uspjeh naših učenika, jer su se natjecali najbolji učenici iz naše škole, a naši su učenici dostojno predstavili našu školu, kao i kvalitetan stručni rad naše škole iz područja strojarstva.
Ostvareni su odlični rezultati i plasmani na višu razinu natjecanja, čestitam svim natjecateljima, posebno onima koji su se plasirali na višu razinu natjecanjima, dok ostalima više sreće želim iduće godine.
Cilj ovakvih strukovnih natjecanja u našoj školi je jasan: podizanje kvalitete obrazovanja i osposobljavanja, promicanje zanimanja,  pa na kraju i razmjena iskustava nastavnika i učenika/ca i poticanje inovacija u različitim tehnikama i tehnologijama.
Na državna natjecanja (CATIA i CNC glodanje) plasirati će se učenici po regionalnom principu, koji su postigli najbolje rezultate razmjerno broju prijavljenih za međužupanijska natjecanja.